Dlaczego szybkość wczytywania strony jest ważna?

W dzisiejszych czasach szybkość wczytywania strony jest niezwykle ważna, nie tylko w przypadku sklepów internetowych. Witryny, które szybko się ładują wykazują się lepszym pozycjonowaniem Google, a dodatkowo dają gwarancję, że mniej klientów z nich wyjdzie, zniechęconych oczekiwaniem na wyświetlenie się zawartości. Warto pamiętać też o tym, że rezygnacja użytkownika z wizyty na stronie wiąże się z mniejszą skutecznością kampanii reklamowej. Co ciekawe, szybkie strony są lepiej promowane nawet przez algorytm Facebooka.

 

Gdy odwiedzamy jakąś witrynę lub sklep internetowy, oczekujemy, że wszystko będzie nie tylko proste, przejrzyste, spójne i intuicyjne, ale również, że strona będzie działać szybko i sprawnie. Witryny, które spełniają te warunki przyciągają znacznie więcej osób, a to przekłada się bezpośrednio na wzrost sprzedaży oraz konwersję. Im szybsza strona (czyli im krócej się ładuje), tym wyższy jest odsetek konwersji, a co za tym idzie – więcej zakupów w sklepie. Co również jest ważne – szybko ładujące się witryny dużo lepiej pozycjonują się w wyszukiwarce, jak potwierdziło samo Google.

 

Większość użytkowników prawdopodobnie opuści stronę, która będzie się zbyt wolno ładować. Taka sytuacja generuje dodatkowo niepotrzebne koszta i znacząco obniża skuteczność kampanii reklamowych. Jeśli internauta po kliknięciu w reklamę zdecyduje się jednak opuścić stronę (bo ta zbyt wolno się ładowała) to raczej nie uda się do niego dotrzeć, mimo, że reklama została opłacona. Strony lądowania, które działają szybciej mają też spory wpływ na skuteczność oraz koszt kampanii reklamowej w Google Ads. Quality Score będzie więc lepszy w przypadku witryny, która załaduje się w krótszym czasie, a to z kolei przełoży się na niższe koszta samej kampanii.

 

Czym jest szybkość ładowania strony i od czego zależy?

Najprościej mówiąc, szybkość ładowania strony to czas, jaki użytkownik będzie musiał czekać aż wyświetli mu się zawartość witryny. Nic więc dziwnego, że ta prędkość jest kluczowa, jeśli zależy nam na dotarciu do jak największej ilości osób. Każdy ceni sobie swój czas, chcemy mieć wszystko jak najszybciej, dlatego wiele osób frustruje długie oczekiwanie na odpowiedź stron internetowych i najczęściej po prostu decydują się opuścić daną witrynę. Na samą szybkość ładowania stron internetowych lub sklepów ma wpływ wiele różnych czynników. Jedne z nich są bardziej istotne, inne mniej. Jeśli jednak witryna pozostawia wiele do życzenia w kwestii prędkości ładowania, warto wziąć pod uwagę każdy z nich.

 

1. Obrazy. To przeważnie „najcięższe” elementy na stronie. Gdy są zbyt duże lub zapisane w nieodpowiednim formacie – mogą sprawiać problemy podczas ładowania się w witrynie. Odpowiednio przygotowane zdjęcia to bardzo ważny krok na drodze do poprawnego działania strony i należy zwrócić na to szczególną uwagę przed publikacją. Grafiki powinny być odpowiednio wykadrowane (aby uniknąć zupełnie niepotrzebnych przestrzeni), zapisane w poprawnym formacie oraz skompresowane. Kompresja pozwala na znaczne zmniejszenie wagi obrazu przy zachowaniu jego wysokiej jakości (różnice są praktycznie niezauważalne). Zdjęcie, które mniej waży szybciej się załaduje, a w efekcie również cała strona.

 

2. PHP. Język, w którym napisana jest większość stron także ma wpływ na prędkość ich otwierania. Nowsze wersje (od 7.0 wzwyż) działają dużo szybciej niż te starsze. Przy wyborze hostingu warto więc postawić na taki, który umożliwia korzystanie z nowych wersji.

 

3. Certyfikat SSL i protokół HTTPS. Aby certyfikat SSL mógł działać, potrzebuje do tego protokołu HTTPS. Ten z kolei przyspiesza ładowanie się strony (w porównaniu z protokołem HTTP). Certyfikat SSL zdecydowanie warto więc wdrożyć, niezależnie od wielkości posiadanej strony.

 

4. Hosting. Wybór odpowiedniego serwera to również bardzo ważny krok, jeśli zależy nam na szybkim i sprawnym wczytywaniu się strony internetowej. Hostingi, które są darmowe, albo bardzo tanie raczej nie sprawdzą się więc do użytku profesjonalnego. Lepiej wybrać sprawdzony serwer i to na nim stworzyć sklep internetowy czy stronę www.

 

5. Wtyczki i integracje na stronie. Im więcej udogodnień i dodatkowych widżetów, tym wolniej będzie się ładować witryna. Integracja z Instagramem, moduł Facebooka, okienko czatu oraz inne (mniej lub bardziej niezbędne) elementy mogą znacząco wpłynąć na zwolnienie strony, a czasem jedynym rozwiązaniem tego problemu jest rezygnacja z niektórych funkcjonalności.

 

6. Kody HTML, JavaScript i CSS. To głównie z tych kodów składają się sklepy internetowe, strony www czy blogi. W motywach graficznych takich stron zazwyczaj musi się wczytać bardzo dużo kodu, aby wybrany motyw się poprawnie wyświetlił. Plusem jest możliwość stworzenia dowolnego wyglądu witryny, jednak najczęściej odbywa się to kosztem prędkości wczytywania. Tutaj pomocne może okazać się korzystanie z odpowiednich wtyczek do danego CMS-a, unikanie z pozoru efektownych dodatków, takich jak np. animacje czy interaktywne elementy oraz samodzielne optymalizowanie strony, treści i obrazów.

 

7. Długość podstron. Długość treści na poszczególnych podstronach także ma spory wpływ na szybkość ładowania strony. Im są dłuższe, tym więcej czasu użytkownik będzie musiał czekać na jej załadowanie.

 

PageSpeed Insights – jak działa i w czym pomaga?

PageSpeed Insights to narzędzie od Google, które pomaga w określeniu jakości strony pod względem jej ładowania. Analizuje treści z witryny i podpowiada, co można zrobić, aby ją przyspieszyć. Ocena odbywa się w skali od 0 do 100 (im więcej punktów, tym lepiej), uwzględniając podział zarówno na urządzenia mobilne, jak i stacjonarne komputery. Po analizie możemy liczyć nie tylko na konkretne dane, ale także porady, co należy poprawić, żeby zwiększyć szybkość wczytywania się strony. PageSpeed Insights stosuje oznaczenia kolorami, co znacznie ułatwia rozeznanie oraz podjęcie niezbędnych działań.

Jak już zostało wspomniane wyżej – przeważnie najcięższymi elementami na stronach www są zdjęcia, filmy czy obrazki. Narzędzie od Google wskazuje pliki, które zwalniają witrynę, podpowie też, które z nich można skompresować i tym samym zmniejszyć ich wagę. PageSpeed Insights pomoże także uporać się z kodem HTML – weryfikując go jest w stanie „wyłapać” niepotrzebne komendy czy choćby powtarzające się linijki. Przyjęło się, że osiągnięcie 60 punktów uznawane jest za wynik przeciętny, zaś poniżej 50 – dość kiepki.

 

Choć analiza wykonana za pomocą PageSpeed Insights pokazuje jak dobrze zoptymalizowana jest strona, to warto pamiętać, że dla użytkowników i potencjalnych klientów dużo ważniejszy od tej punktacji jest sam czas, jaki będą musieli poświęcić czekając na wyświetlenie się całej zawartości witryny. To właśnie czas ładowania ma dla nich największe znaczenie, najlepiej więc, żeby oscylował w okolicach paru sekund (najlepiej poniżej 4). Dobrym sposobem, żeby to sprawdzić jest uruchomienie swojej strony www na różnych urządzeniach, a nawet wybierając takie, które samo w sobie działa dość wolno.

Czy warto zadbać o optymalizację strony oraz jej sprawne i szybkie ładowanie?

 

Aby strona www, blog czy sklep internetowy cieszyły się dużym zainteresowaniem użytkowników, muszą już od początku (czyli od momentu pierwszego wejścia) zachęcać ich do pozostania. Powinny więc być estetyczne, schludne, czyste i przejrzyste, a także niezbyt skomplikowane (użytkownik, który nie będzie potrafił sobie poradzić z najprostszymi czynnościami raczej nie pozostanie na stronie) i intuicyjne. Przede wszystkim jednak powinny działać płynnie i wystarczająco szybko. Klient, któremu zależy na zakupie jakiegoś produktu prawdopodobnie nie będzie zadowolony, jeśli witryna nie będzie się całkiem ładować, nie wyświetlą się zdjęcia, albo będzie musiał długo czekać, aż strona się wczyta.

 

Czy więc warto zatroszczyć się o odpowiednią optymalizację strony? Zdecydowanie tak. Strona, która ładuje się szybko nie tylko pozwoli uniknąć frustracji (i utraty) klientów. Sprawnie wczytująca się witryna przyniesie także inne korzyści: lepsze promowanie przez algorytm Facebooka, pozycjonowanie (SEO), wyższą konwersję, a nawet obniżenie kosztów kampanii reklamowej w Google Ads.